Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

İlk ve Acil Yardım

Program Hakkında

arafat-yilmaz

İlk ve Acil Yardım Programı’nın amacı, hastane öncesi acil hizmetlerde hasta ve yaralılara temel ve ileri yaşam desteği verebilen, yaşam kurtarıcı ve hastada kalıcı engelleri önlemeye yönelik tıbbi müdahaleleri yapabilen, uygun acil müdahale yaklaşımını planlayıp, uygulayabilen, hasta ya da yaralıların ambulansla güvenli bir şekilde hastanelere ulaşmasını sağlayan yardımcı sağlık personeli yetiştirmektir.

İstinye Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programında, özellikle uygulamaya dayalı eğitim verilecek olmasından, programın uygulama eğitimleri yüksekokula ait laboratuvarlarda ya da ambulanslarda verilmektedir. Böylelikle öğrencilerimiz, teorik ve pratik bilgilerle donatılarak, yetkin birer meslek elemanı olmak için gerekli eğitimi almaktadır. Ayrıca, öğrencilerimize İstinye Üniversitesi hastanelerinde staj yapma imkânı sağlanabilecektir.

Bu programdan mezun olan öğrencilerimize devlet sektöründe veya özel ambulans şirketlerinde ve özel hastane acil servislerinde çalışma imkânı bulmaktadır. Acil vaka sayısının ve sağlık sektörüne verilen önemin arttığı göz önüne alındığında bu alandaki istihdam olanaklarının daha da artacağı görülmektedir.

DGS ile lisansa tamamlayabileceğiz bölümler: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri 
Program Dili:Türkçe 
Eğitim Yeri: Topkapı Kampüsü 
Puan Türü: TYT