Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Program Hakkında

Tıbbi Laboratuvar Programı’nın amacı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan cihazların çalıştırılması, hastalıkların tanı ve tedavisi için hekimlerin gerekli gördüğü tıbbi analizlerin yapılması ile ilgili sağlık personeli yetiştirmektedir.

İstinye Üniversitesi Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı bünyesindeki laboratuvarlarla birçok uygulamayı hastane ortamına daha girmeden öğrencilerine öğretme imkanına sahiptir. Tıbbi laboratuvar Teknikerleri için önemli olan Biyokimya, Hematoloji, Mikrobiyoloji uygulamaları ile birlikte Moleküler Biyoloji ve Patoloji uygulamalarını da müfredatına katarak en güncel konuları vakit kaybetmeden programına adapte ederek öğrencilerini tam donanımlı olarak mezun etmeyi hedeflemektedir.

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’ndan mezun olan öğrencilere “Laboratuvar Teknikeri” unvanı verilmektedir. Laboratuvar teknikerlerinin görevi, hastalıkların teşhisinde, ayırıcı tanısında, tedavisinde ve takibinde hekime ve hastaya büyük kolaylıklar sağlamaktır. Programdan mezun olanlar, hastanelerde, tıp fakültelerinde, özel tahlil laboratuvarlarında, sağlık kuruluşlarının araştırma merkezlerinde, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu laboratuvarlarında, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu laboratuvarlarında, gıda sanayi işletmelerinde çalışabilirler.

DGS ile lisansa tamamlayabileceğiz bölümler: Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji, Genetik ve Biyomühendislik, Biyomühendislik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

Program Dili: Türkçe 
Eğitim Yeri: Topkapı Kampüsü 
Puan Türü: TYT