Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Fizyoterapi İÖ

Program Başkanının Mesajı

Sevgili Öğrenciler,

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı veya fizyoterapist gözetiminde fizik tedavi ve temel tıbbi egzersizlerinin uygulanmasında yardımcı olur. Fizyoterapi sırasında, istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasında ve bu süreç içerisinde hasta ve çalışan güvenliği açısından gerekli tedbirleri alır. Fizyoterapi uygulamaları çerçevesinde, sağlığın geliştirilmesi programlarına yardımcı olacak kalifiye eleman ihtiyacı da artmıştır. Bu bakış açısıyla ülkemizde ve dünyada fizyoterapi teknikerliği ön lisans programları giderek artmaktadır.

Programı bitiren öğrencilere ön lisans diploması ve ''Fizyoterapi Teknikeri'' unvanı verilir. Bu bölümden mezun olanlar yataklı tedavi merkezlerindeki servisler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezleri, profesyonel ve amatör spor kulüpleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca merkezleri ve evde bakım merkezleri gibi özel veya kamu birimlerinde çalışabilirler. Bu bölüm mezunları, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler. Geçiş yapılabilecek bölümlerin listesi ve güncel bilgiler için ÖSYM tarafından yayınlanan DGS kılavuzu incelenebilir.

Fizyoterapi programının amacı doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle sakatlanan ve hekim tarafından tanısı konup tedavisi belirlenen hastaların tedavi süreçlerinde teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren yardımcı sağlık personelini yetiştirmektir.

Fizyoterapi programında 2 yıllık eğitim süresince tıbbi terminoloji, tedavi hareketleri ve prensipleri, fizyoterapi klinik uygulamaları, fizyoterapide temel ölçme ve değerlendirme, fizyoloji, kinezyoloji, temel anatomi, masaj ve masaj teknikleri, ergonomi ve ergoterapi, hidroterapi ve balneoterapi, fiziksel modaliteler ve elektroterapi, hastalıklar ve fizyoterapi yaklaşımları, temel mikrobiyoloji, ortez-protez ve yardımcı cihazlar gibi temel ve branş dersleri verilmektedir. Öğrencilere yaptırılacak klinik stajlar ve saha çalışmaları ile de profesyonel yaşama hazırlanacakları bir kariyer planlama olanağı sunulacaktır

2017-2018 eğitim döneminde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde yola çıkan Fizyoterapi programımız ile, ülkemizde ve dünyada fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında aktif rol alan Fizyoterapi teknikeri yetiştirmeyi hedefliyoruz ve bu hedefimize ulaşabilmek için siz değerli öğrencilerimizi üniversitemize bekliyoruz.

 

Öğr. Gör. Vedat Göken
Fizyoterapi Program Başkanı
vedat.goken@istinye.edu.tr